HABER DETAY

İpek Jarse ve Organze Kumaşlar

İpek jarse kumaş, yumuşak, elastik satenden örülmüştür. Bu kumaş türü, üç ya da daha fazla saten parçasının kesişimi ile dokunur. Jarse kumaşın dış yüzeyi parlak ve sırlı bir yapıya sahiptir. İç tarafı hasır örgü şeklindedir. İpek jarse kumaş, genellikle dökümlü modellerde ya da vücut hatlarını ortaya çıkaracak gece elbiselerinde kullanılır. İnceliği nedeni ile jarse ile çalışmak çok zordur. İğneler kumaşta iz bırakırlar, ancak iğnesiz de dikim yapmak imkânsızdır. Bu nedenle çok iyi bir terzi ile çalışmanızı öneririm. Jarse kumaşta en dikkat edilecek nokta, kumaşın verevine kesilmiş olmasıdır. Ancak tüm tasarımcılar bu tip kesimi uygulamaz. O yüzden iyi bir terzinin yanında iyi bir tasarımcıya da ihtiyacınız var. Bu kumaşın yararlarından biri de zamanla asla çözülme olmamasıdır.

Jarse kumaşla yapılabilecek popüler ve en iyi stil, Çan etek, denizkızı ve kılıf modellerdir.  

İpek organze kumaş, ipek tüle göre daha ağır ve dalgalı ama genele göre ince ve transparandır. Pürüzsüz ve düz bir yüzeye sahiptir. Sık örgüsü nedeni ile dayanıklı ve sağlam bir yapıya sahiptir. Genellikle dekoratif elemanlarda kullanılır. Organze hafif bir malzemedir, ancak onu aykırı kılan esnek olmaması ve layer halinde kullanılmasıdır. Gece elbisesinde şeffaf ve ince bir etki yaratmak için genellikle diğer kumaşların üzerinde kullanılır. Aynı zamanda da kaplama için kullanılır.

İpek organze kumaş, üst kumaşta transparan bir etki yaratmak için astar şeklinde de kullanılabilir. İğne ile çalışmak kolaydır, zira bir iz bırakmayacaktır. Organze ile harika kıvrımlar yaratılabilir.

Eskişehir Gelinlikçi - Eskişehir Gelinlik
18.5.2013

EMOZ HABER

O: 16, B: 194, T: 1174419 Sayfa